Součástí stavby bude nový povrch náměstí, kdy stávající betonovou dlažbu nahradí žulová s přirozeným vsakem srážkových vod. Dojde k výsadbě nové zeleně včetně stromů a trvalých rostlin do betonových květináčů s dřevěnými plochami pro sezení. Nově bude řešeno i parkování – parkovací místa vzniknou v zálivu náměstí a budou řešena příčným stáním s výjezdem do přídavného pruhu. Budou osazeny nové lampy veřejného osvětlení, instalován mobiliář (odpadkové koše na komunální odpad a psí exkrementy, stojan na kola, pítko na vodu) a také informační prvky pro obyvatele a návštěvníky města (informační tabule, mapa města, fotopoint).
Dominantním prvkem náměstí bude kašna z monolitického betonu, v jejímž středu zůstane zachováno dílo sochaře Pavla Kartáka. Novým vodním prvkem na náměstí pak bude otevřené koryto s proměnlivou šířkou a hloubkou, v kterém bude cirkulovat voda, a přes které budou na několika místech betonové lávky.
Průběh stavby a omezení
Během rekonstrukce náměstí bude na některých místech omezeno nebo zrušeno parkování, což bude vždy předem stanoveno přechodným dopravním značením. Během stavby nebude možné na náměstí vstupovat, ani jím procházet. Přístupy do budov a obchodů ovšem zůstanou během výstavby zachovány. Bezpečné cesty k nim budou oddělené ochrannými ploty. Zásobování obchodů bude možné vymezenými přístupovými koridory.
Historie projektu
Přípravy revitalizace Mariánského náměstí a jeho okolí probíhají už od roku 2016, kdy město oslovilo občany a žáky krupských škol, aby se zapojili do procesu přípravy a předložili své návrhy a nápady. O rok později bylo zadáno zpracování vizualizace a v letech 2020 až 2022 došlo ke zpracování projektové dokumentace a vydání územního rozhodnutí.
V listopadu 2023 se pak v sále Komunitního centra Olympie uskutečnilo veřejné projednání (nejen tohoto projektu) s občany Krupky, kterého se zúčastnilo několik desítek lidí. Dozvěděli se bližší informace k plánované rekonstrukci a mohli projekt připomínkovat. Samotná realizace díla odstartovala na začátku března 2025.